Projekt Medard

Medard online je web o přizpůsobování informací o počasí a o kvalitě vzduchu pro jednotlivé kraje. Web odvozuje svůj název jméno od patrona výborného počasí sv. Medarda, jehož vzal orel pod svá křídla, aby ho chránil před špatným počasím. Projekt Medard již řadu let spolupracuje s ČHMÚ na předpovědích koncentrace škodlivého přízemního ozónu. Je také součástí projektu Evropské unie APPETISE a díky němu začal být v Medardu užíván model MM5. Jím předpovídané meteorologické veličiny jsou nutným vstupem pro chemické transportní modely a pro statistické předpovědi koncentrací polutantů, hlavně přízemního ozonu.

MM5 je numerický model atmosféry, užívaný pro předpovídání počasí. Byl vyvinut v sedmdesátých letech minulého století. „MM“ ve jméně značí „Mesoscale and Microscale“, tedy střední a malé oblasti modelování. Poslední pátá generace MM5 verze 3.7 funguje od prosince 2004, s poslední změnou v říjnu 2006. MM5 je navržený speciálně pro místní předpovědi počasí realtime, ale je upravován i pro jiné úkony. Hlavně jde o simulace atmosférických dějů a jevů jako jsou změny klimatu nebo tropické cyklony. V dnešní době je celosvětově používán desítkami významných institucí.

Model MM5 funguje v projektu Medard na dvou oblastech (doménách).

Doména 1 pokrývá o něco větší oblast než střední Evropu v okruhu 27 km.

Doména 2 pokrývá ČR a trochu okolí rozlišením 9 km.

Výška terénu a jeho pokrytí je určeno údaji z USGS (United States Geological Survey). Tyto údaje mají v MM5 modelu rozlišení asi 900 metrů. Jde o velice detailní model terénu, který zachycuje i útvary malých rozměrů. Tato přesnost sice není úplně využita při zobrazování předpovědi s rozlišením 9 kilometrů, ale při počítání modelu je lepší vycházet z detailnějších údajů o terénu. Předpověď počasí je počítána čtyřikrát denně, výstupy jsou k dispozici asi v 6 h, 12 h, 18 h, 24 h UTC.

Atlas.cz je známý český internetový portál.

Tyto stránky nejsou oficiální webovou prezentací webu Medard online a mají pouze informativní charakter.


Reklama:


Rybářské potřeby on-line pro všechny rybáře. Udělejte něco pro své zdraví. Navštivte lázně v ČR.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!